szakja tasi csöling


Meditáció központ
Budapest
VIII.ker.
Pál utca 3.
II.emelet
29-es kapucsengő

Technikai szám
1184


 

 

dhi

 
Székhely
Budapest 1039
Királyok utja 38.
Mail
 
hri
 
Sakyamedia
 
hung
 
Szakja Alapitvány
 
nyolcszerencsesjel
 
 
 
English
website
Arany evfordulo
globális környezeti válság
Őszentsége környezetünk válságáról!
 
Kiemelt támogatónk a Józsefvárosi Önkormányzat
Kedves Látogató!
Egyházunk a tibeti Buddhizmus Szakja hagyományvonalának töretlen ágát követi, és képviseli Magyarországon. Egyházközösségünk célja a Buddhizmus teljes tanításának megõrzése, rendszeres gyakorlása, valamint hozzáférhetõvé tétele érdeklödõk számára, faji, nemzetiségi, vallási, és eszmei hovatartozástól függetlenül.

Külön öröm számunkra, hogy Õszentsége a 41. Szakja Trizin által központunkba küldött állandó (rezidens)tanítónk, Tiszteletreméltó Lama Kalszang 2006 októberében megérkezett, és terveink szerint hosszútávon segíti közösségünk tagjai, és minden érdeklödõ szellemi fejlödését.


2010 Március 27-én, délután jött a világra Őeminenciája Dungsey Akasha Vadzsra Rinpocse, az indiai Delhiben. Őeminenciája az első fiú unokája Őszentsége a 41. Szakja Trizinnek, és a második gyereke Őszentsége a 42. Szakja Trizinnek és feleségének Őeminenciája Dagmo Kalden Dunkyi-nak.
Őeminenciája születése a második tibeti hónap 12-ik napján történt, amely a tibeti buddhizmus szakja rend úgynevezett Öt Alapító Apa egyike, Dzsecün Drakpa Gyaltsen Paranirvánába távozásának évfordulója. Születését egy enyhe földrengés kísérte Új Delhiben, amely szerencsés jel,azt jelzi, hogy egy nagy ember lépett a világra.
Örömmel tudatjuk, hogy Budapesten 2017. július 27-én (a tibeti naptár szerint június 4-én) a szent Csökor Dücsen napján, – ami annak a napnak a megemlékezése és ünneplése, amikor Sakjamuni Buddha először megforgatta a Dharma Kerekét India Szárnáth városában, és kinyilatkoztatta a Négy Nemes Igazság tanítását – Őszentsége a 42. Szakja Trizin Ratna Vadzsra Rinpocse a Kenpó (Apát) címet adományozta Tiszteletreméltó Láma Kalszangnak a fáradhatatlan Dharma tevékenységeinek elismeréseként. Teljes szívünkből kívánjuk Tiszteletreméltó Kenpó Kalszangnak, hogy legyen hosszú, egészséges élete, és bővelkedjen áldásokban, boldogságban! Minden kívánsága és törekvése gyorsan teljesüljön!Video
Őszentsége a 41. Szakja Trizin
üzenete központunknak

A Szakja hagyományvonal rövid bemutatása

A Szakja hagyományvonalat (a főbb tibeti buddhista hagyományvonalak egyikét) 1073-ban alapította Khön Koncsok Gyalpo, létrehozva a hagyományvonal székhelyeként szolgáló első kolostort, egy „Szakja” nevű területen a Ponpo Ri hegységben.
A későbbiekben az Öt Szakja Alapító indította útjára a közönséges és rendkívüli tanításokat, felvirágoztatva a központi Szakja tanokat és a kiegészítő tudományokat. Azóta hívják a hagyományvonalat és a követőit „Szakjapának”. A vonaltartók töretlen hagyományvonala a „három páratlan nevet” viseli, úgy mint Isteni Faj, a Khön Család és Szakjapa. Rajtuk keresztül maradtak fenn és virágoznak máig a Szakja hagyományvonal nagyszerű tanításai.
A 41. Szakja Trizin, Ngawang Kunga Thegcsen Palbar Trinlé Szamphel Wangi Gyalpo, határtalan látásával felismerte, hogy a jelenlegi hanyatló időkben hasznos lenne változtatni a trónöröklés rendszerén, még akkor is, ha ez eltér a meggyökeresedett szakja hagyománytól, s új korszakot nyit. 2014. május 8-án egyhangúlag megszavazta a Dolma Phodrang és a Phüncok Phodrang a történelmi jelentőségű új trónöröklési rendet; aminek életbelépését Őszentsége 2014. december 11-én jelenetet be Lumbininben a 23. Nagy Szakja Mönlam a Világbékért ünnepségsorozat alkalmával. A határozat részletezi a hivatali időt, a trón rangidő alapján való elfoglalásának rendszerét, és azon képzettségeket, melyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy valakiből tróntartó váljék. A képesítés magában foglalja a Szakja hagyomány összes alapvető szertartásának elsajátítását; az összes főbb filozófiai irányzat ismeretét, a beavatások, az olvasóátadások és a lényegi útmutatások birtoklását, a Lamdre Cogse és a Lamdre Lobse ősi dharmatanítások mester szintű elsajátítását; tovább több más fontos tanítás és beavatás megszerzését; valamint az alapvető Hevdzsra recitálós elvonulás és más fontos meditációs istenségek elvonulásának teljesítését.
2017 márciusában Őszentsége Ratna Vadzsra Rinpocse, Ngawang Kunga Lodro Wangchuk Rinchen Jigme Trinley, aki rendelkezik az összes fent említett képesítéssel, hivatalosan is a szakja trónra lépett; ezáltal lett ő a 42. Szakja Trizin és az új hagyományozási rendben az első tróntartó.

Rendszeres nyilvános meditáciok

H é t f ö
 
18h-tól
Avalikoteshvara (Csenrézi) szadhana
Cs ü t ö r t ö k
18h-tól
18.45-től
V a s á r n a p
8.30-tól
Hevadzsra (meghatalmazáshoz kötött)
9.00-töl
Zöld Tara szertartás
Tiszteletreméltó Kenpó Kalszang vasárnaponként a szertartást követően rövid tanítást ad a Szakja hagyományvonal öt alapító Mesterének életéről.

Ünnepnapokon, munkaszüneti napokon központunk zárva tart, az ezeken a napokon esedékes gyakorlatok, szertartások elmaradnak.

 

Vadzsrajógini napok

Vajrajogini

2 0 2 4
December 25
2 0 2 5
Januar 9
Januar 24
Februar 7
Februar 22
Március 9

A fenti napokon 18 órakor (az állandó meditációs programtól függetlenül hétfőn és csütörtökön is) Cog szertartást, Gánacsakra Pudzsát tartunk központunkban.

A kijelölt napok a tibeti Hold-naptár 10.-ik ill. 25.-ik napjai. Mindenkit, aki Öeminenciája Dzsecün Kusho-tól megkapta a Vadzsrajógini áldást, cog szeretettel várunk!

Közösségünk abban a kivételes szerencsében részesült, hogy Anuttara jóga tantrába meghatalmazást, áldást, és a nagyon ritkán adott teljes körű hét napos tanítást kapott Őeminenciája Dzsecün Kushog Rinpocsétől, akit Vadzsrajogini emanációnak tartanak.

Központunk történetének fontosabb mérföldkövei:

1986. Őszentsége a 41. Szakja Trizin megbízást ad Kovács Józsefnek, egy magyarországi Szakja központ alapítására Szakja Tasi Csöling néven.
1998. Őszentsége a 41. Szakja Trizin első magyarországi látogatása során Fehér Tara és Guru Rinpocse meghatalmazást, valamint Elszakadás a négy ragaszkodástól tanítást ad, több száz ember menedéket vesz.
1999. A központ bejegyzése hivatalos egyházként.
2002. Őszentsége a 41. Szakja Trizin második látogatása során a Nagy Avalokiteshvara, és az igen speciális Guru Joga Szakja Panditával meghatalmazást, és a Hármas vizió tanítást adja.
2003. Őeminenciája Dzsecün Kusho első magyarországi látogatása során 21 Tara meghatalmazást ad, és ismét sokan menedéket vesznek. 2004. Az első meditációs helyiség bérlése.
2004. Őeminenciája Dzsecün Kusho Fehér Tara és Vadzsrapani Bhutadamara meghatalmazást ad.
2006. Megérkezik Őszentsége által küldött rezidens lámánk, Tiszteletreméltó Láma Kalszang.
2006. Őeminenciája Dzsecün Kusho Hevadzsra meghatalmazást ad.
2007. Őszentsége a 41. Szakja Trizin Rig Szum Gompo meghatalmazást, és a Dharma Ajándéka című tanítást adja.
2008. Őeminenciája Dzsecün Kusho a rendkívül értékes Anuttarajogába tartózó Vadzsrajogini meghatalmazást, és az igen ritka 7-napos Vadzsrajogini tanítást ad.
2009. Nagyobb meditációs helyiség bérlése.
2010. Őeminenciája Gyana Vadzsra Rinpocse megáldja az új központunkat, és Fekete Mahakala és Kurukulle meghatalmazást ad.
2011. Őeminenciája Ratna Vadzsra Rinpocse Vadzsrakilaja meghatalmazást és tanítást ad.
2014. Őeminenciája Ratna Vadzsra Rinpocse Avalokiteshvara és Kurukulle meghatalmazást ad.
2017. Őszentsége a 42. Szakja Trizin Ratna Vadzsra Rinpocse márciusban a Szakja trón élére lép az új trónöröklési rendnek megfelelően. Magyarországon tróntartóként tett első látogatásakor Guru Rinpocse és Gyógyító Buddha meghatalmazást valamint tanítást ad. Őszentsége a Kenpó (Apát) címet adományozza Tiszteletreméltó Láma Kalszangnak.

Érkezése óta Tiszteletreméltó Kenpó Kalszang több meghatalmazást: Tara, Vadzsrapáni, Gyógyító Buddha, Fehér Mahakala, Dzambala, Mandzsusri, Avalokiteshvara meghatalmazást ad, valamint rendszeresen tanítást tart.

 

A Szakja Tasi Csöling gyakorló helyiségének címe: Bp.VIII. kerület Pál utca 3.II.emelet. 29-es kapucsengő


Beszámoló 2019